Parafia NMP Królowej Męczenników w Wójtowie

Wójtowo leży w Gminie Barczewo. Położone jest przy drodze nr 16, oddalone od Barczewa 10 km, a od Olsztyna 6 km. Wójtowo jako wieś istnieje od 700 lat, znane było niegdyś pod niemiecką nazwą Fittigsdorf. Miejscowość zawsze była katolicka, nie ma żadnych śladów innych wyznań, nawet konfesji ewangelickiej, która w XVI i XVII wieku zawładnęła Mazurami i w mniejszym stopniu Warmią w granicach, której leży Wójtowo. Warmia dzięki Stanisławowi Hozjuszowi żyjącemu w XVI wieku została wierna kościołowi katolickiemu. Wieś Wójtowo zawsze należała administracyjnie do Parafii Klebark Wielki, pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego, tam też jest stary cmentarz.

Wójtowo szczególnie doświadczone było pod koniec II Wojny Światowej, w styczniu 1945 roku, gdy Rosjanie napadali na miejscową ludność. Wtedy zginął na plebanii w Klebarku Wielkim ks. Proboszcz Paweł Chmielewski, a w Wójtowie Cecylia Grabosch, Agnieszka Dramińska i Gertruda Klimek w obronie czystości. Wójtowo położone jest na nizinie pagórkowatej pomiędzy miejscowościami Nikielkowo, Klebark Mały i Kaplityny, najbliższe jezioro znajduje się za Kaplitynami w miejscowości Bogdany. Parafię erygował ks. Arcybiskup dr Edmund Piszcz 1 lipca 1999 roku. Tytuł parafii związany jest z beatyfikacją 108 męczenników, której dokonał Jan Paweł II na Placu Wolności w Warszawie 8 czerwca 1999 roku. Pierwszym proboszczem parafii i budowniczym świątyni był Ks. Kan. Krzysztof Bumbul, obecny proboszcz i dziekan w Reszlu.

Od 2001 roku rozpoczęto budowę kościoła na działce pana Zbigniewa Abramczyka, którą zakupiła Kuria Biskupia z Olsztyna. Projektantem był mgr inż. Franciszek Chabrowski z Plusek. Kierownikiem budowy mgr inż. Ireneusz Tarasiewicz oraz mgr inż. Tadeusz Miastkowski. Kościół budowano razem z budynkiem plebanii. Długość kościoła- 19 m., szerokość- 12 m. Msze św. w nowym kościele odbywają się od 2007 roku, a ksiądz proboszcz mieszka na plebanii od czerwca 2008. W roku 2015 proboszczem w Wójtowie został ks. Andrzej Adamczyk.

Wspólnota Rodzin