Św. Jan Paweł II w Wójtowie

Czy św. Jan Paweł II był w Wójtowie? Był rok 1958. Ks. prof. Karol Wojtyła razem ze swoją „Rodzinką” zaplanował na sierpień spływ kajakowy na Warmii i Mazurach. W książce „Zapis drogi pod red. ks. Antoniego Świerczka, która opisuje mało znane fakty z duszpasterstwa przyszłego papieża jest opis powyższego spływu. Kajaki – Łyna 3 -21 sierpnia 1958 r. Uczestnicy: Wujek (przez parę dni Janusz Rybicki e miejsce Wujka) – Włodek Gajewski – Zdzisław Heydel (admirał) Magda Zalewska – Krzysztof Rybicki – Marysia M., Jaś B. – Danusia D., Gabriel Turowski – Krystyna Ruta – Wala, Maciek Kujawski – Zosia G., Magda P. – Józef Sawków (Bazyl), Marian W. – Elżbieta O., Roman i Zosia C. (przez kilka dni), Tadek G. – Majuka Gadomska, Ludwik P. z siostrą Basią (Danusia C.) Przebieg trasy: 3 VIII Waplewo – jez. Maróz 4 VIII jez. Maróz – jez. Pluszne 5 VIII Dzień Turysty nad jez. Pluszne 6 VIII jez. Pluszne – jez. Łańskie ( odjazd Wujka, przyjazd Janusza R.) Wyjazd Wujka, czyli Karola Wojtyły związany był z wezwaniem, które dostał od Prymasa Ks. Kard. Wyszyńskiego do Warszawy. Ks. Karol Wojtyła dowiedział się, że papież mianował go biskupem pomocniczym w Krakowie. Po wizycie w Warczawie ks. Karol Wojtyła, już jako biskup nominat, pojechał do Krakowa, żeby spotkać się z ks. Biskupem Ordynariuszem i po kilku dniach wrócił, by dalej uczestniczyć w spływie kajakowym. 7 VIII jez. Łańskie – Łyna 8 VIII Dzień Turysty nad Łyną (wiadomość o narodzinach Stasia Rybickiego 9 VIII Łyną do Olsztyna, koleją do Pasymia 10 VIII Dzień Turysty koło Pasymia (przyjazd Wujka – wiadomość o nominacji biskupiej) 11 VIII (odjazd Janusza R.) rzeczkami na jez. Kośno 12 VIII rzeczkami na jez. Silice 13 VIII jez. Silice – jez. Umląg 14 VIII jez. Umląg – jez. Wadąg W tym miejscu znajduje się odpowiedź na pytanie, czy ks. Karol Wojtyła wraz z pozostałymi uczestnikami spływu kajakowego był na terenie parafii Wójtowo. Z jez. Umląg do jez. Wadąg można się było dostać dwoma drogami: 1/ do Barczewa i rzeką Pisą wpłynąć do jez. Wadąg lub 2/ trochę się wrócić i kanałem św. Elżbiety do jez. Wadąg. Kanał św. Elżbiety przebiega przez teren parafii Wójtowo. 15 VIII Dzień Turysty nad jez. Wadąg 16 VIII jez. Wadąg – Łyna – jez. Limajno 17 VIII Dzień Turysty nad jez. Limajno 18 VIII jez. Limajno – Łyna (odjazd Wujka) 19 VIII Łyną do Dobrego Miasta 20 VIII Łyną do Lidzbarka 21 VIII „fajt” na Mikołajskiej u Marysi M. (Danusia C.) Na tej wyprawie śpiewano „Nie siadaj nigdy na kaktusie” (pierwsze trzy zwrotki przejęte od napotkanej grupy kajakowej, reszta sukcesywnie układana przez Jasia B.).
Skip to content